Energeetika 2020

Jootmise töötuba Foto: Meelis Kobin

28.-29. oktoober leidis aset esmakordselt toimuv TalTech Energy Conference. Üritus, mis on inseneeriatudengite endi poolt korraldatud ja mille puhul tudengid ise otsustasid, et nad tahaks teadmisi juurde saada peamiselt kahes valdkonnas: Vesinikutehnoloogias ja tuumaenergeetikas.

Töötoad

Esimene päev oli võistluste ja töötubade päralt: selgus, et ise lihtsa elektrolüüseri ehitamine pole üldse mitte keeruline: tarvis läheb vaid kinnist anumat, toiteplokki ja paari juhet, söögisoodat ning ongi mööda torut vesinik välja tulemas. Selle kinni püüdmine õhupalli polnud samuti keeruline. Ka salvestatud energia kasutamine oli lihtne ning aine ruumala ning temperatuuri sai väga kiiresti sellega väga lihtsalt kasvatada (loe: õhupalli sai lasta mõnusa plahvatusega õhku).
Vesiniku keemiline süntees pole ka midagi keerulist: reaktsiooni tekkeks läheb tarvis ainult torusiili ja fooliumi.
Koos SKYCORP-iga sai valmis ka arvatavasti maailma esimene vesinikuga töötav battlebot.
TTÜ Robotiklubi eelmise aasta võistlusmasina ehitus vesinikuga töötavaks toimus kiiresti ning sellega tõestasime, kui lihtne on akutoitel olevat robotit ümber ehitada vesinikutoitele.

Konverents

Energeetika paneel. Foto: Liisa Kõve


29-ndal, konverentsipäeval, Rasmus Palm‘i ja Enn Lust‘i esitlused andsid aimu kuulajatele vesinikutehnoloogia alustest, plussidest-miinustest ning peamine – kasutusvaldkondadest. Vesiniku potentsiaal näiteks busside või rongide kütusena on väga suur. Vesiniku rolli osatähtsus tuleviku energeetikasektoris kinnitus veel õhtusel paneeldiskussioonil, kus tema suur roll tuleviku energeetikas oli üks väheseid asju, kus kõik paneelil osalejad nõustusid. Paneelil osalesid Henri Ormus, Ivar Kruusenberg, Margus Vals, Ain Laidoja ning Jaanus Uiga, moderaatoriks oli Ivo Palu. Täpsetes kasutusvaldkondades läksid muidugi jälle mõtted lahku, kuid üks on kindel: vesinikutehnoloogia areneb hetkel metsiku kiirusega ja tema turuosa areneb veel kiiremini. Praegu on aeg riigil ning erasektoril sammu pidada ning muutustega kaasa minna ja alustada investeerimisega tehnoloogiasse, kus on tulevikku kõige enam.